Faculty & Staff
Search
Barrie Allen
Mindfulness Coordinator, Arts History Teacher
Patricia Arenson
GS Assistant Director
Lynn Auerbach
GS Student Success Team Specialist
Marquis Austin
Communications Manager
Stephanie Avena
GS Science Teacher
Oshrit Azoulay
Assistant to the Head of School and Assistant Head of School
Cynthia Baffa
Grade 3 Teacher, Director of GS Camps and GS Camp Coordinator, Grades PK-2
Sandra Barahona
GS Classroom and After School Assistant
Melissa Barissi
Kindergarten Coordinator and Teacher
Sarah Barnett
Madeline Barr
GS Classroom and After School Associate
Janet Barrett
Grammar School Admission Director
Celine Beloeil
Grade 3 Teacher
Dimitrios Bentevis
Head of Facilities and Mechanical
Rachel Berger
MS English Coordinator
Elisa Berhaupt-Lawkins
GS Reading Specialist
Taryn Berman
Grade 1 Teacher
Danielle Bernstein
GS Math Coach
Melinda Bertram
PS Science Teacher
Sydney Bibicoff
MS LRC Specialist
Emmanuel Blankson
MS Math Teacher
Chris Blockus
PS History Teacher
Frances Bowers
PS Full-time Substitute
Carly Bressler
Grade 3 Teacher and GS Camp Coordinator, Grades 3-5
Alisyn Brock
Kindergarten Teacher
Veronika Bromberg
Arts Integration Coordinator
Kiera Brown
Pre-Kindergarten Teacher
Kelsey Brush
PS Math Teacher
Jason Buckingham
PS Administrative Assistant to the Grade Level Deans
Patrice Buckley
PS Science Department Head
Patricia Buckley
Grade 1 Teacher
William Buckley
MS/PS History Teacher
Kristen Burnette
GS Music Teacher
Jay Bush
Executive Assistant to the Director of Admission and Enrollment Management
Keith Buterbaugh
PS Library Student Supervisor
Linda Calaicone
GS PE/Swim Coordinator and Teacher, After-School Classes Assistant Coordinator and GS Camp Coordinator
John Caputo
PS Athletic Trainer
Emily Caris
PS English Teacher
Andrew Chappell
PS Dean
Sam Charlick
Technical Support Specialist
Xiaofan Chen
MS/PS Chinese Teacher
Miriam Cohen
PS English Teacher
Patti Cohen
Director of College Counseling
Rebecca Cohen
MS Humanities, Theater Teacher
Susan Cohen
PS Art Teacher
Ardith Collins
GS Music Coordinator and MS Orchestra/Music Teacher
Eric Conrad
PS Assistant Director
Claudia Constantiner
PS Learning Specialist
Venus Cooke
MS PE Teacher
Jessica Correri
Grade 4 Coodinator and Teacher
Maria Cortez
GS Spanish Teacher
Glenn Cramer
PS English Department Head
Candace Cunard
PS English Teacher
Christine Cuppett
College Office Administrator
Sarah Cusick
PS Theater and Dance Department Head
Katie David
5th Grade Core, MS History Teacher
Stephen Davis
PS Music Teacher
Alexandra de Ruiter
Grade 4 Teacher
Nancy DeJesús
Pre-Kindergarten Teacher
Heather Denbow
PS History Department Head
Serena Depero
PS Technology Department Head
Amy DiBiase
GS Reading Specialist
Stuart Dickison
PS Physical Education Teacher
William Donohue
Head of School
Anna Dowling
Associate Director of College Counseling
Elizabeth Downes
MS/PS French Teacher
Debra Duchin
MS Art Teacher
Caryn Duffy
MS LRC Specialist
Christopher Duke
MS/PS Japanese Teacher
Nathan Dummitt
PS Math Department Head
Renee Duncan
MS Music Teacher
Lana Edelman
Assistant/Associate Director of Grammar & Middle School Admission
Deon Edmond
Grade 1 Teacher
Heather Einset
5th Grade Core, MS English Teacher
Ilana Elson
Grade 4 Teacher
Andrew Emeritz
PS Math Teacher
Stevenson Estimé
PS Art Teacher
Andrew Evers
PS Math Teacher
Susan Fei
PS Chinese Teacher
Carly Feinblatt
Grade 1 Teacher
Rey Fernández
Assistant Head of School
Jenna Fidelman
Grade 1 Coordinator and Teacher
John Fischer
PS Music Teacher
Madeline Foerster
Annual Fund and Events Coordinator
Lorraine Foley
Grade 1 Teacher and Associate Teacher Co-Coordinator
Nicole Foresta
Kindergarten Associate Teacher
Shauna Forrest
Associate Director of Middle & Prep School Admission
Dyan Freiberg
MS Science Teacher
Sky Friedlander
PS Library / Media Specialist
Robyn Gaines
Bursar
Idrissa Gandega
PS Physical Education Teacher
Stacey Garsson Schwartz
GS Speech Language Pathologist
Veronique Gautier
MS/PS French Teacher
Tobias Gebb
GS Music Teacher
Adam Gerson
Director of Technology
Christina Gianino
PS Math and Health Teacher
Laurie Giddins
Social Work Intern
Peter Gill
PS English Teacher
Meghan Gillespie
Grade 5 Core Teacher, MS English Teacher
Jessica Gines
PS Spanish Teacher
Damian Giorlando
PS Technology Teacher
Alison Giovanni
GS Learning Resource Center Coordinator
Cindy Giron
Grammar School Resource Teacher / Permanent Substitute
Sara Glaberson
PS Art Teacher
Cary Glaser
PS Science Teacher
Juliana Gluck
Kindergarten Coordinator and Teacher
Karsten Gogolin
PS History Teacher
Dustin Good
PS History Teacher
Kerri Gove
PS Math Teacher
Joseph Grande
Director of Athletics and Physical Education
Leon Grek
MS/PS Latin Teacher
Kai Gross
PS Music Teacher
Daniel Guaba
PS LRC Specialist
Gerson Guzman-Sena
Custodian
Kary Haddad
MS Music Coordinator, PS Music Department Head
Samantha Hageman
MS LRC Specialist
Mary Hallowell
GS Associate Teacher
Jay Hassler
MS Music Teacher
Rachel Heine
GS Reading Specialist
Casey Henderson
MS Technology Teacher
Lisa Hent
Associate Director of College Counseling
Sonia Hernandez
GS Math Coach
Geoffrey Hinds
Coordinator of Safety and Security
Ron Hodge
Security
Matthew Hoek
PS Math Teacher
Daniel Holt
PS History Teacher
Rebecca Hutt
GS Psychologist
Akio Iida
GS Technology Integration Specialist
Maria Irusta
MS/PS Spanish Teacher
Brooke Jacob
GS Drama Teacher
Sue Jakinovich
PS Scheduling and Systems Coordinator
Lisa James
Grade 1 Teacher
Maria Jeffers
GS/MS Music Teacher
Dylan Jodah
PS Math Teacher
Maiko Jodah
Grade 1 Teacher
Jada Jones
Director of Human Resources
Sharice Jones
Social Work Intern
Friline Jourdain
Assistant to the GS Director, Calendar and Scheduling Coordinator
Adam Jufer
Technical Support Specialist
Mary Ellen Kail
PS LRC Coordinator
Dionysia Kalogeras
Grade 4 Teacher
Melissa Karter
GS Reading Specialist
Sophie Katzman
PS SSD Coordinator
Eric Kehs
PS Science Teacher
Andrew Kelemen
GS Swim Teacher
Joanna Kelly
Grade 1 Teacher
Noah Kelly
Kindergarten Teacher
Diana Kim
Associate Director of College Counseling
Brandon Kinley
MS Lunch Support & Bus Aide
Evgeniya Kirpicheva
Associate Director of Institutional Advancement
Michelle Kleinbaum
MS Dean
Margaret Kraft-Smith
Pre-Kindergarten Coordinator and Associate Teacher Co-Coordinator
Janet Kraus
Senior Associate Director of College Counseling
Rachel Kupferberg Yadgard
GS Admission Associate
Belinda Lacy
5th Grade Core, MS History Teacher
Daniel Laraway
Middle and Prep School Admission Associate
Helen Lau
Grade 2 Teacher
Gillian Lavins
Admission Coordinator
Barrie Lawrence
Grade 2 Teacher
Anna Leader
PS English Teacher
Jeanne Levin
GS PE/Swim Coordinator and Teacher, After-School Classes Coordinator
Doretha Levine
GS Social Worker and After 3 Social Club Coordinator
Alexis Liesman
PS History Teacher
Bari Litvack
GS Leave Replacement
Brian Loesch
GS PE/Swim Teacher and GS Camp Coordinator, Grades 3-5
Gina Lopez
MS Assistant Director
Luke Lourigan
PS Theater Technical Director and Facility Manager
Gustavo Lovato
MS World Language Coordinator, PS World Language Department Head
Lloyd Lower
PS Science Teacher
Kimberly Lucia
Accounts Payable
Oswaldo Luciano
PS Nurse
Morgan Maben
Communications and Administrative Assistant
John MacArthur
Chess Teacher
Jacqueline Mangual
Receptionist
Jose Mangual
Security
Susan Mann
GS Art Teacher
Jason Maracani
PS Theater Teacher
Margarita Marasigan
GS Nurse
Martha Margetis
PS Learning Specialist
Garrett Markgraf
Tech Director-Fall Play
Beth Markowitz
GS Science Teacher
Leah Marks
Administrative Assistant and Grammar School Communications Coordinator
Russell Marsh
PS Student Equity and Inclusion Coordinator
Justin Martinez
PS History Teacher
Madison Matias
Kindergarten Teacher
Christopher McLaughlin
GS STEAM Coordinator
Cara McPhillips
Grade 2 Teacher
Rebecca Mehan
PS Yoga and Dance, PS Theater Teacher
Mari Mitsuhashi-Reilly
MS/PS Japanese Teacher
Sara Moldofsky
MS Science Coordinator and MS/PS Teacher
Michelle Monceau
GS Spanish Teacher
Erin Montgomery
MS LRC Coordinator
Will Moseley
Incoming Head of School
Sebastian Muenkwitz
Jennifer Mullane
Kindergarten Teacher
Tracey Leigh Murray
MS Psychologist
Henry Mussington
Security
Kai Nalipinski
PS Science Teacher
Christine Nam
GS Reading Specialist
Alicia Nasser
GS Administrative Assistant
Christopher Nattrass
PS English Teacher
Frances Nemeroff
PS English Teacher
Philippe Neubauer
GS PE Assistant
Bari Newman
MS Learning Specialist
Kimberly Noren
Grade 2 Teacher
Cynthia O'Keefe
PS History Teacher
James O'Tool
PS Counselor
Jacob Pankow
PS History Teacher
Alexandra Pauker
Grade 2 Teacher
Amanda Paz
MS/PS Art Teacher
Brian Pennington
PS English Teacher
Jason Perez
Teachers Assistant and SEL
Miriam Perez
Human Resources Generalist
Rebecca Perlman
MS Music Teacher
Marc Peters
MS History Teacher
Ryan Pettit
PS Physical Education Teacher
Gretchen Phelps-Nelson
Associate Director of Alumni Relations and Events
Amarilis Polanco
Receptionist
Sara Polsky
College Office Writing Associate
Linda Potter
GS Learning Specialist
Steffany Poveda-Solorio
Communications Coordinator
Victoria Pucci
Kindergarten Teacher
Victor Puccio
PS Dean
Louismaille Racine
Security
Annie Ragsdale
Music Teacher
Kevin Rall
MS Dean
Mieczyslaw Rapa
Maintenance
Jasmine Rebadavia
PS Dean
Jose Reyes
Custodian
Emily Rhoda
GS Early Childhood Math Coach
Valerie Rinaldi
GS Math Teacher
Saida Rios
MS Administrative Assistant
Fatima Rivera
Receptionist
Renee Rivera
PS Physical Education Teacher
Tyler Robson
MS Math Teacher
Alberto Rodriguez
Security
Eduardo Rodriguez
PS Receptionist
Stephanie Rodriguez
PS Science Teacher
Sophia Rohde
Director of Chess Program
Abigail Rojas
GS Director
Carlos Roman
Maintenance
Claire Rose
GS Science Teacher
Nancy Roth
PS Counselor
Gabriel Rotman
MS/PS Admission Director
Melanie Royster
PS Technology Teacher
Kelly Ruiter
Grade 2 Teacher
Donna Russo
PS History Teacher
Eileen Ryan-Keane
PS Administrative Assistant
Craig Rybicki
Assistant Athletic Director
Irene Ryjova
GS PE Teacher
Zakiya Salik
PS Counselor
Carrie Salvatore
Director of Admission and Enrollment Management
Olivia Salzano
PS Dean
Evelyn Sanchez
Grade 1 Coordinator and Teacher
Katelyn Savage
MS PE Teacher
Alexandra Savvas
Grade 2 Coordinator and Teacher
Michelle Schackman
PS Dean
Teresa Scheve
GS PE/Swim Teacher, GS Sunrise Program Co-Coordinator
Sylvie Schlein
Grade 3 Teacher
Brian Schott
PS Technology Teacher
Lynn Schulte
MS Art Coordinator, PS Art Department Head
Courtney Schwartz
Kindergarten Teacher
Arlene Scipio
Grammar School Admission Associate
Julia Scomillio
Pre-Kindergarten Associate Teacher
Bess Seewald
Smita Sehgal
Grade 3 Coordinator and Teacher, GS Sunrise Program Co-Coordinator
Marina Seitz
PS Counselor
Audrey Shalom-Zelonky
MS CIRS Teacher
Leah Shleifstein
Controller
Eli Shoshani
PS English Teacher
Kristin Shumpert
MS Nurse
Max Siegel
MS Math Teacher
Chloe Silance
PS Science Teacher
Elizabeth Silbert
GS Literacy Coordinator
Emily Silver
Pre-Kindergarten Teacher
Kaleigh Sinatra
GS Science Teacher
Matteo Singer
Resource Teacher
Kimberly Situ
Pre-Kindergarten Teacher
Henryk Skoczylas
Maintenance
Kate Smallberg
GS/MS Math Coordinator and Teacher
Rebecca Smallberg
Grade 2 Teacher
Wendy Smith
Director of Curriculum and Instruction
Joanna Sondheim
GS Librarian
Susan Sortino
Interim MS Director
David Soson
PS Music Teacher
Courtney St. Prix
MS Science Teacher
Jessica Staunton
Assistant to the PS Director
Matias Stebbings
PS Spanish Teacher
Andrew Stole
PS Art Teacher
Caitlin Storcks
Grade 5 Core, MS History Teacher
Elizabeth Sulski
Database Coordinator
Cheng San Tan
PS Science Teacher
Gwen Tarack
PS Counselor
Ivan Tatis
Admission Outreach Officer
Claire Teahan
Science Teacher
Alexzandra Tellez
Database and Office Manager
Marvin Terban
MS/PS Latin Teacher
Maine Thompson
Maintenance and Electrical Supervisor
Ethan Timmins-Schiffman
MS English, History Teacher
Julia Troike
MS Librarian
John Tyburczy
Custodian
Wendy Ureña
PS Spanish Teacher
Nikolas Valley
MS Science Teacher
Melissa Vanacore
Assistant to the MS Director
Altoveli Velez
Custodian
Nicholas Verga
PS Science Teacher
David Vitale
PS Math Teacher
Sharonah Volkowitz
Chief Financial Officer
Brooke Waldman
GS/MS Social Studies Coordinator
Rachel Waltman
PS History Teacher
David Warshawski
PS English Teacher
Dawn Weiner
GS Learning Specialist
Alana Weitz
GS Technology Integration Specialist
Jeremy White
MS Spanish Teacher
Landon Wickham
PS Technology Teacher
Scott Wilson
PS Director
Kimberly Witkowich
GS Art Teacher
Christina Wood
David Woods
Director, FLIK Dining
Taryn Wrotny
MS English Teacher
Ilya Yashin
PS Science Teacher
Nora Yawitz
Grade 1 Associate Teacher
Camilla Yohn-Barr
GS Library/Media Specialist
Anne Young
Grade 4 Teacher
Josh Yun
PS Science Teacher
Edgar Zambrano
GS PE/Swim Teacher
Zoe Ziff
Grade 3 Teacher
Juliette Zysblat
PS Math Teacher