Breadcrumb

Faculty & Staff

Search

Ingrid Abrams

Ingrid Abrams

Library Co-Director
Jenna Agress

Jenna Agress

Yoga/Drama Teacher
Peggy Albright

Peggy Albright

Science Teacher
Barrie Allen

Barrie Allen

Dean and Mindfulness Teacher
Mary Allen

Mary Allen

Librarian
Antonio Alves

Antonio Alves

Spanish Teacher
Matthew Amitrano

Matthew Amitrano

Math Teacher
Patricia Arenson

Patricia Arenson

Dance Teacher
Lynn Auerbach

Lynn Auerbach

Speech Language Pathologist
Marquis Austin

Marquis Austin

Communications Coordinator
Stephanie Avena

Stephanie Avena

Science Teacher
Cynthia Baffa

Cynthia Baffa

Grade 3 Teacher
John Bailin

John Bailin

English Teacher
Chantal Balogh

Chantal Balogh

Grammar School Assistant Director
Paul Baly

Paul Baly

Middle School Director
Smita Bandyopadhyay

Smita Bandyopadhyay

Grade 3 Coordinator and Teacher
Melissa Barissi

Melissa Barissi

Kindergarten teacher
Janet Barrett

Janet Barrett

Grammar School Admission Director
Michael Barrier

Michael Barrier

History Teacher
Linda Beasley

Linda Beasley

Grade 5 Core Teacher
Kelly Behrens

Kelly Behrens

Math Teacher
Dimitrios Bentevis

Dimitrios Bentevis

Maintenance Supervisor
Chris Blockus

Chris Blockus

History Teacher
Joshua Bookin

Joshua Bookin

Math Teacher
Frances Bowers

Frances Bowers

Nurse
Margaret Breslin

Margaret Breslin

Math Teacher
Carly Bressler

Carly Bressler

Grade 3 Teacher and GS Camp Coordinator, Grades 3-5
Alisyn Brock Lima

Alisyn Brock Lima

Grade 1 Teacher
Veronika Bromberg

Veronika Bromberg

Arts Integration Coordinator
Ana Brunson

Ana Brunson

Grade K Coordinator and Teacher
Clearence Brunson

Clearence Brunson

Security
Patrice Buckley

Patrice Buckley

Science Department Head
Patricia Buckley

Patricia Buckley

Grade 1 Teacher
William Buckley

William Buckley

History Teacher
Keith Buterbaugh

Keith Buterbaugh

Library Supervisor
Linda Calaicone

Linda Calaicone

PE/Swim Coordinator and Teacher
Elizabeth Cali

Elizabeth Cali

Grade 2 Coordinator and Teacher
Marco Cardinali

Marco Cardinali

Math Teacher
Terry Centeno

Terry Centeno

Assistant to the Directors of Admission
Andrew Chappell

Andrew Chappell

Dean and Math Teacher
Sam Charlick

Sam Charlick

Technical Support Specialist
Xiaofan Chen

Xiaofan Chen

Chinese (PS/MS)
Laura Codron

Laura Codron

Grade 2 Teacher
Alexandra Cohen

Alexandra Cohen

Grade K Teacher
Patti Cohen

Patti Cohen

College Counselor
Susan Cohen

Susan Cohen

Art Teacher
Jamie Cohen Mandelbaum

Jamie Cohen Mandelbaum

Reading Specialist
Jean Colaio

Jean Colaio

SSD Coordinator
Ardith Collins

Ardith Collins

Music Teacher
Chaz Colson

Chaz Colson

Associate Teacher
Dana Comenitz

Dana Comenitz

Spanish Teacher
Jayne Connell

Jayne Connell

English Teacher
Michael Connelly

Michael Connelly

PE Teacher
Eric Conrad

Eric Conrad

Dean and English Teacher
Jennifer Cook

Jennifer Cook

Learning Specialist
Venus Cooke

Venus Cooke

PE Teacher
Jessica Correri

Jessica Correri

Grade 4 Teacher
Maria Cortez

Maria Cortez

Spanish Teacher
Glenn Cramer

Glenn Cramer

English Department Head
Carol Crigler

Carol Crigler

Learning Specialist
Rosa Cruzado

Rosa Cruzado

HR Generalist
Sarah Cusick

Sarah Cusick

Theater and Dance Department Head
Stephen Davis

Stephen Davis

Music Teacher
Alexandra de Ruiter

Alexandra de Ruiter

Grade 4 Teacher
Joanie Dean

Joanie Dean

Prep School Director
Heather Denbow

Heather Denbow

History Teacher
Serena Depero

Serena Depero

Technology Coordinator
Nora Diller

Nora Diller

Math Teacher
William Donohue

William Donohue

Head of School
Jennifer Donsky

Jennifer Donsky

Technology Teacher
Elizabeth Downes

Elizabeth Downes

French Teacher
Orville Drummond

Orville Drummond

Math Teacher
Debra Duchin

Debra Duchin

Art Teacher
Caryn Duffy

Caryn Duffy

English/History Teacher
Christopher Duke

Christopher Duke

Japanese Teacher
Nathan Dummitt

Nathan Dummitt

Math Department Head
Renee Duncan

Renee Duncan

Music Teacher
Deon Edmond

Deon Edmond

Associate Teacher
Gigi Edwards

Gigi Edwards

College Office Administrator
Ilana Elson

Ilana Elson

Grade 4 Coordinator and Teacher
Andrew Emeritz

Andrew Emeritz

Math Teacher
Stevenson Estimé

Stevenson Estimé

Art Teacher
Andrew Evers

Andrew Evers

Math Teacher
Jordi Fallon

Jordi Fallon

Grade K Teacher
Susan Fei

Susan Fei

Chinese Teacher
Jenna Fidelman

Jenna Fidelman

Grade 1 Teacher
Alexandra Fields

Alexandra Fields

Grade 3 Teacher
John Fischer

John Fischer

Music Teacher
Anna Fisher

Anna Fisher

Director of Special Events
Lorraine Foley

Lorraine Foley

Grade 1 Teacher and Associate Teacher Co-Coordinator
Stefanie Forman

Stefanie Forman

English Teacher
Shauna Forrest

Shauna Forrest

Prep School Admission Counselor
Madeline Franklin

Madeline Franklin

Music Teacher
Dyan Freiberg

Dyan Freiberg

Science Teacher
Alison Friesinger

Alison Friesinger

English Teacher
Robyn Gaines

Robyn Gaines

Bursar
Stacey Garsson

Stacey Garsson

Speech Language Pathologist
Veronique Gautier

Veronique Gautier

French Teacher
Tobias Gebb

Tobias Gebb

Music Teacher
Richard Genna

Richard Genna

History Teacher
Adam Gerson

Adam Gerson

Director of Technology
Christina Gianino

Christina Gianino

Math and Health Teacher
Meghan Marie Gillespie

Meghan Marie Gillespie

Grade 5 Core Teacher and Grade 6 English Teacher
Jessica Gines

Jessica Gines

Spanish Teacher
Damian Giorlando

Damian Giorlando

Technology Teacher
Alison Giovanni

Alison Giovanni

GS/MS Learning Resource Center Coordinator
Sara Glaberson

Sara Glaberson

Art Teacher
Juliana Gluck

Juliana Gluck

Associate Teacher
Karsten Gogolin

Karsten Gogolin

History Teacher
Jodie Goldberg

Jodie Goldberg

Grade 4 Teacher
Kerri Gove

Kerri Gove

Math Teacher
Anne Grande

Anne Grande

World Language Department Head
Joseph Grande

Joseph Grande

Director of Athletics and Physical Education
Marc Greenside

Marc Greenside

History Teacher
Kai Gross

Kai Gross

Music Teacher
Ashley Grossman

Ashley Grossman

Grade K Coordinator and Teacher
Chelsea Haber

Chelsea Haber

Grade 1 Teacher
Kary Haddad

Kary Haddad

Middle School Music Coordinator and Prep School Music Teacher
Jessica Harrison

Jessica Harrison

Librarian
Jay Hassler

Jay Hassler

Music Teacher
Rachel Heine

Rachel Heine

Reading Specialist
Hailey Heller

Hailey Heller

Middle and Prep School Math Teacher
Sonia Hernandez

Sonia Hernandez

Grade 4 Coordinator and Teacher
Geoffrey Hinds

Geoffrey Hinds

Coordinator of Safety and Security
Ron Hodge

Ron Hodge

Security
Matthew Hoek

Matthew Hoek

Math Teacher
Sally Hong

Sally Hong

PS Math Teacher - Algebra/Geometry
Athanassios Hristidis

Athanassios Hristidis

Head of Facilities and Maintenance
Rebecca Hutt

Rebecca Hutt

Psychologist
Sue Jakinovich

Sue Jakinovich

Assistant to the Deans/Scheduling
Lisa James

Lisa James

Resource Teacher
Binney Jannetta

Binney Jannetta

History Department Head
Maria Jeffers

Maria Jeffers

Music Teacher
Maiko Jodah

Maiko Jodah

Grade 1 Teacher
Friline Jourdain

Friline Jourdain

Assistant to the Director, Calendar and Scheduling Coordinator
Adam Jufer

Adam Jufer

Technical Support Specialist
Mary Ellen Kail

Mary Ellen Kail

Prep School LRC Coordinator
Dionysia Kalogeras

Dionysia Kalogeras

Grade 4 Teacher
Maggie Karlin

Maggie Karlin

Science Teacher
Melissa Karter

Melissa Karter

Reading Specialist
Joanna Kelly

Joanna Kelly

Grade 3 Teacher
Noah Kelly

Noah Kelly

Kindergarten teacher
Joanna Kendale

Joanna Kendale

Science Teacher
Ammarah Khan

Ammarah Khan

Athletic Trainer
Elaine Kingman

Elaine Kingman

Assistant to the Head of School
Evgeniya Kirpicheva

Evgeniya Kirpicheva

Assistant Director of Institutional Advancement
Michelle Kleinbaum

Michelle Kleinbaum

Grade 4 Teacher
Margaret Konikowski

Margaret Konikowski

Math Resource Teacher
Margaret Kraft-Smith

Margaret Kraft-Smith

Grade 4 Teacher and Associate Teacher Co-Coordinator
Janet Kraus

Janet Kraus

College Counselor
Rachel Kupferberg

Rachel Kupferberg

Grammar School Admission Counselor
Bennett Kushnick

Bennett Kushnick

Advancement Associate
Helen Lau

Helen Lau

Grade 2 Teacher
Barrie Lawrence

Barrie Lawrence

Grade 2 Teacher
Ellen Lazovick

Ellen Lazovick

Grade 4 Teacher
Jeanne Levin

Jeanne Levin

PE/Swim Coordinator and Teacher, After-School Classes Coordinator
Doretha Levine

Doretha Levine

Student Affairs Coordinator
Elizabeth Lewittes

Elizabeth Lewittes

Literacy Coordinator and Reading Specialist
Bari Litvack

Bari Litvack

Grade 1 Teacher
Brian Loesch

Brian Loesch

PE/Swim Teacher and GS Camp Coordinator, Grades 3-5
Gustavo Lovato

Gustavo Lovato

Spanish Teacher
Nicolette Love

Nicolette Love

Director of College Counseling
Kimberly Lucia

Kimberly Lucia

Accounts Payable
John MacArthur

John MacArthur

Chess Teacher
Jacqueline Mangual

Jacqueline Mangual

Receptionist
Jose Mangual

Jose Mangual

Security
Susan Mann

Susan Mann

Art Teacher
Jason Maracani

Jason Maracani

Theater Teacher
Margarita Marasigan

Margarita Marasigan

Nurse
Martha Margetis

Martha Margetis

Learning Specialist
Monica Markovits

Monica Markovits

Prep School Assistant Director
Beth Markowitz

Beth Markowitz

Science Teacher
Leah Marks

Leah Marks

Administrative Assistant
Shakun Matani

Shakun Matani

Grade 3 Teacher
Christopher McLaughlin

Christopher McLaughlin

STEAM Coordinator and Science Teacher
Sarah McLean

Sarah McLean

Grammar School Director
Rebecca Mehan

Rebecca Mehan

Yoga and Dance Teacher
Jessica Merrick

Jessica Merrick

Math Coordinator
Thomas Merrick

Thomas Merrick

Middle and Prep School Admission Director
Dorothy Meyer

Dorothy Meyer

History and Latin Teacher
Mitchell Mikrut

Mitchell Mikrut

Maintenance
Mari Mitsuhashi-Reilly

Mari Mitsuhashi-Reilly

Japanese Teacher
Sara Moldofsky

Sara Moldofsky

Science Teacher
Mila Mondre

Mila Mondre

PE/Swim Teacher
Rebecca Mondre

Rebecca Mondre

Math Teacher
Jessica Montuori

Jessica Montuori

Assistant to the Prep School Director
Madison Morini

Madison Morini

Associate Teacher
Tracey Leigh Murray

Tracey Leigh Murray

Psychologist
Henry Mussington

Henry Mussington

Security
Robert Mussington

Robert Mussington

Security
Kai Nalipinski

Kai Nalipinski

Science Teacher
Christine Nam

Christine Nam

Reading Specialist
Debra Natale

Debra Natale

Science Teacher
Christopher Nattrass

Christopher Nattrass

English Teacher
Frances Nemeroff

Frances Nemeroff

English Teacher
Bari Newman

Bari Newman

Learning Specialist
Cynthia O'Keefe

Cynthia O'Keefe

History Teacher
Jonathan Olivera

Jonathan Olivera

STEAM Coordinator
James O'Tool

James O'Tool

Counselor
Kathy Pearson

Kathy Pearson

Learning Specialist
Krista Pellegrino

Krista Pellegrino

Grade PK Coordinator and Teacher
Brian Pennington

Brian Pennington

English Teacher
Marc Peters

Marc Peters

History Coordinator
Ryan Pettit

Ryan Pettit

PE Teacher
Victoria  Phillips

Victoria Phillips

Grade 2 Teacher
Amarilis Polanco

Amarilis Polanco

Receptionist
Linda Potter

Linda Potter

Learning Specialist
Coleen Powell Quintyne

Coleen Powell Quintyne

Associate Teacher
Barbara Priest

Barbara Priest

Learning Specialist
Victor Puccio

Victor Puccio

Dean
Nancy Puleo

Nancy Puleo

Drama Teacher
Louismaille Racine

Louismaille Racine

Security
Annie Ragsdale

Annie Ragsdale

Music Teacher
Kevin Rall

Kevin Rall

Math Teacher
Mieczyslaw Rapa

Mieczyslaw Rapa

Maintenance
Jasmine Rebadavia

Jasmine Rebadavia

Math Teacher
Suzanne Redgen

Suzanne Redgen

Nurse
Jose Reyes

Jose Reyes

Custodian
Rosemary Reyes

Rosemary Reyes

Grade PK Teacher
Emily Rhoda

Emily Rhoda

Grade K Teacher
Jennifer Rhodes

Jennifer Rhodes

Director of Institutional Advancement
Valerie Rinaldi

Valerie Rinaldi

Math Teacher
Saida Rios

Saida Rios

Administrative Assistant
Fatima Rivera

Fatima Rivera

Receptionist
Renee Rivera

Renee Rivera

PE Teacher
Tyler Robson

Tyler Robson

Math Teacher
Alberto Rodriguez

Alberto Rodriguez

Security
Stephanie Rodriguez

Stephanie Rodriguez

Science Teacher (Earth Science)
Denise Roeder

Denise Roeder

Grade K Teacher
Sophia Rohde

Sophia Rohde

Director of Chess Program
Abigail Rojas

Abigail Rojas

Middle School Assistant Director
Carlos Roman

Carlos Roman

Custodian
Claire Rose

Claire Rose

Science Teacher
Karen Rose

Karen Rose

Grade 4 Teacher
Lauren Rosen

Lauren Rosen

Reading Specialist
Cary Rosillo

Cary Rosillo

Science Teacher
Peter Ross

Peter Ross

Technology Teacher
Nancy Roth

Nancy Roth

Counselor
Melanie Royster

Melanie Royster

Technology Teacher
Jamie Rubenstein

Jamie Rubenstein

English Coordinator
Kelly Ruiter

Kelly Ruiter

Resource Teacher
Donna Russo

Donna Russo

History Teacher
Eileen Ryan-Keane

Eileen Ryan-Keane

Administrative Assistant
Craig Rybicki

Craig Rybicki

PE Administrative Assistant
Irene Ryjova

Irene Ryjova

PE/Swim Teacher
Barbara Salerno

Barbara Salerno

Grade PK Teacher
Carrie Salvatore

Carrie Salvatore

Director of Admission and Enrollment Management
Olivia Salzano

Olivia Salzano

Theater Teacher
Evelyn Sanchez

Evelyn Sanchez

Grade 2 Coordinator and Teacher
Katelyn Savage

Katelyn Savage

PE Teacher
Alexandra Savvas

Alexandra Savvas

Grade 2 Teacher
Ann Sayari

Ann Sayari

Grade 5 Core Teacher
Michelle Schackman

Michelle Schackman

Dean and English Teacher
Teresa Scheve

Teresa Scheve

PE/Swim Teacher
Sylvie Schlein

Sylvie Schlein

Grade 3 Teacher
Brian Schott

Brian Schott

Computer Science Teacher
Lynn Schulte

Lynn Schulte

Middle and Prep School Art Department Head
Arlene Scipio

Arlene Scipio

Grammar School Admission Counselor
Amanda Scotto

Amanda Scotto

Art Teacher
Bess Seewald

Bess Seewald

Science Teacher
Marina Seitz

Marina Seitz

Prep School Counselor
Audrey Shalom-Zelonky

Audrey Shalom-Zelonky

CIRS Teacher
Alexandra Shartle

Alexandra Shartle

Grammar School Admission Assistant
Leah Shleifstein

Leah Shleifstein

Controller
Eli Shoshani

Eli Shoshani

English Teacher
Henryk Skoczylas

Henryk Skoczylas

Maintenance
Kate Smallberg

Kate Smallberg

Math Coordinator
Rebecca Smallberg

Rebecca Smallberg

Associate Teacher
Joanna Sondheim

Joanna Sondheim

Library Co-Director
David Soson

David Soson

Music Teacher
James Spellman

James Spellman

Swim Teacher
Courtney St. Prix

Courtney St. Prix

Science Teacher
Matias Stebbings

Matias Stebbings

Spanish Teacher
Marilyn Stein

Marilyn Stein

Learning Specialist
Sarah Stewart

Sarah Stewart

Music Department Head
Andrew Stole

Andrew Stole

Art Teacher
Caitlin Storcks

Caitlin Storcks

History Teacher
Misty Ann Sturm

Misty Ann Sturm

Music Teacher
Jonathan Szeto

Jonathan Szeto

Chinese Teacher
Cheng San Tan

Cheng San Tan

Science Teacher
Marvin Terban

Marvin Terban

Latin Teacher
Lee Teschner

Lee Teschner

Grade PK Teacher
Stefanie Trepper

Stefanie Trepper

Grade 5 Core Coordinator
Alexandra Trundle

Alexandra Trundle

Grade 3 Coordinator and Teacher
John Tyburczy

John Tyburczy

Custodian
Oswald Tyndall

Oswald Tyndall

Science Teacher
Melissa Vanacore

Melissa Vanacore

Administrative Assistant to the Director
Altoveli Velez

Altoveli Velez

Custodian
Nicholas Verga

Nicholas Verga

Science Teacher
Brooke Vogel

Brooke Vogel

Learning Specialist
Sharonah Volkowitz

Sharonah Volkowitz

Chief Financial Officer
Maureen Wade

Maureen Wade

Prep School Admission Assistant
Brooke Waldman

Brooke Waldman

Grade 4 Teacher and Grammar School Social Studies Coordinator
David Warshawski

David Warshawski

English Teacher
Dawn Weiner

Dawn Weiner

Learning Specialist
Carol Weiss

Carol Weiss

Learning Specialist
Evan Weissman

Evan Weissman

PE Teacher
Jackie Wertzer

Jackie Wertzer

Jacqueline Wertzer

Faculty Mentor
Jeremy White

Jeremy White

Spanish Teacher
Landon Wickham

Landon Wickham

Technology Teacher
Pamela Williams

Pamela Williams

Grade 2 Teacher
Scott Wilson

Scott Wilson

Dean and Latin Teacher
Kimberly Witkowich

Kimberly Witkowich

Art Teacher
Nina Wolf

Nina Wolf

Learning Specialist
Christina Wood

Christina Wood

Grammar School Admission Counselor
Ilya Yashin

Ilya Yashin

Science Teacher
Anne Young

Anne Young

Grade 4 Teacher
Edgar Zambrano

Edgar Zambrano

PE/Swim Teacher
Zoe Ziff

Zoe Ziff

Grade 1 Teacher