Faculty & Staff

Search

Barrie Allen

Barrie Allen

Mindfulness Coordinator
Patricia Arenson

Patricia Arenson

Movement, Mindfulness, Drama Teacher
Lynn Auerbach

Lynn Auerbach

Speech Language Pathologist
Marquis Austin

Marquis Austin

Communications Manager
Stephanie Avena

Stephanie Avena

Science Teacher
Cynthia Baffa

Cynthia Baffa

Grade 3 Teacher, Director of GS Camps and GS Camp Coordinator, Grades PK-2
Chantal Balogh

Chantal Balogh

Grammar School Assistant Director
Paul Baly

Paul Baly

Middle School Director
Sandra  Barahona

Sandra Barahona

Classroom and After School Assistant
Melissa Barissi

Melissa Barissi

Kindergarten Coordinator and Teacher
Sarah Barnett

Sarah Barnett

Janet Barrett

Janet Barrett

Grammar School Admission Director
Linda Beasley

Linda Beasley

Grade 5 Core Teacher
Celine Beloeil

Celine Beloeil

Grade 4 Teacher

Celine Beloeil

Elementary School Teacher
Dimitrios Bentevis

Dimitrios Bentevis

Maintenance Supervisor
Rachel Berger

Rachel Berger

English Teacher
Elisa Berhaupt-Lawkins

Elisa Berhaupt-Lawkins

Reading Specialist
Taryn Berman

Taryn Berman

Kindergarten Teacher
Danielle Bernstein

Danielle Bernstein

Math Coach
Melinda Bertram

Melinda Bertram

Science Teacher - Biology and Anatomy and Physiology
Sydney Bibicoff

Sydney Bibicoff

LRC Specialist
Emmanuel Blankson

Emmanuel Blankson

Math Teacher
Chris Blockus

Chris Blockus

History Teacher
Frances Bowers

Frances Bowers

Nurse
Carly Bressler

Carly Bressler

Grade 3 Teacher and GS Camp Coordinator, Grades 3-5
Sydney Bridewell

Sydney Bridewell

Clerical Assistant
Alisyn Brock

Alisyn Brock

Kindergarten Teacher
Veronika Bromberg

Veronika Bromberg

Arts Integration Coordinator
Holly  Brown

Holly Brown

Library/Media Specialist
Ana Brunson

Ana Brunson

EC Math Coordinator
Clearence Brunson

Clearence Brunson

Security
Jason Buckingham

Jason Buckingham

Prep School Front Desk Receptionist
Patrice Buckley

Patrice Buckley

Science Department Head
Patricia Buckley

Patricia Buckley

Grade 1 Teacher
William Buckley

William Buckley

History Teacher
Kristen Burnette

Kristen Burnette

Music Teacher
Jay Bush

Jay Bush

Executive Assistant to the Director of Admission and Enrollment Management
Keith Buterbaugh

Keith Buterbaugh

Library Supervisor
Linda Calaicone

Linda Calaicone

PE/Swim Coordinator and Teacher, After-School Classes Assistant Coordinator and GS Camp Coordinator
Daniela Camilleri

Daniela Camilleri

MakerTech Associate Teacher
Wendy Capellan

Wendy Capellan

Human Resource Generalist
John Caputo

John Caputo

Athletic Trainer
Emily Caris

Emily Caris

English Teacher
Andrew Chappell

Andrew Chappell

Dean and Math, History Teacher
Sam Charlick

Sam Charlick

Technical Support Specialist
Xiaofan Chen

Xiaofan Chen

Chinese (PS/MS)
Miriam Cohen

Miriam Cohen

English Teacher
Patti Cohen

Patti Cohen

Director of College Counseling
Rebecca  Cohen

Rebecca Cohen

MS Librarian
Susan Cohen

Susan Cohen

Art Teacher
Jamie Cohen Mandelbaum

Jamie Cohen Mandelbaum

Reading Specialist
Ardith Collins

Ardith Collins

GS Music Coordinator and Teacher
Eric Conrad

Eric Conrad

Prep School Assistant Director, English Teacher
Claudia Constantiner

Claudia Constantiner

Learning Specialist
Venus Cooke

Venus Cooke

PE Teacher
Jessica Correri

Jessica Correri

Grade 4 Coodinator and Teacher
Maria Cortez

Maria Cortez

Spanish Teacher
Glenn Cramer

Glenn Cramer

English Department Head
Carol Crigler

Carol Crigler

Learning Specialist
Caroline Culligan

Caroline Culligan

Resource Teacher
Candace Cunard

Candace Cunard

English Teacher
Christine Cuppett

Christine Cuppett

College Office Administrative Assistant
Sarah Cusick

Sarah Cusick

Theater and Dance Department Head
Stephen Davis

Stephen Davis

Music Teacher
Alexandra de Ruiter

Alexandra de Ruiter

Grade 4 Teacher
Nancy DeJesús

Nancy DeJesús

Pre-Kindergarten Teacher
Heather Denbow

Heather Denbow

History Teacher
Serena Depero

Serena Depero

Technology Department Head
Stuart Dickison

Stuart Dickison

PE/Swim Teacher
William Donohue

William Donohue

Head of School
Elizabeth Downes

Elizabeth Downes

French Teacher
Debra Duchin

Debra Duchin

Art Teacher
Caryn Duffy

Caryn Duffy

Middle School English Coordinator
Christopher Duke

Christopher Duke

Japanese Teacher
Stacey  Dumain

Stacey Dumain

Speech Pathologist Leave Replacement
Nathan Dummitt

Nathan Dummitt

Math Department Head
Renee Duncan

Renee Duncan

Music Teacher
Deon Edmond

Deon Edmond

Kindergarten Teacher
Ilana Elson

Ilana Elson

Grade 4 Coordinator and Teacher
Andrew Emeritz

Andrew Emeritz

Math Teacher
Stevenson Estimé

Stevenson Estimé

PS Art Teacher
Andrew Evers

Andrew Evers

Math Teacher
Elizabeth Fedele

Elizabeth Fedele

Pre-Kindergarten Teacher
Susan Fei

Susan Fei

Chinese Teacher
Carly Feinblatt

Carly Feinblatt

Grade 1 Teacher
Rey  Fernandez

Rey Fernandez

Assistant Head of School
Jenna Fidelman

Jenna Fidelman

Grade 1 Coordinator and Teacher
John Fischer

John Fischer

Music Teacher
Lorraine Foley

Lorraine Foley

Grade 1 Teacher and Associate Teacher Co-Coordinator
Nicole Foresta

Nicole Foresta

Kindergarten Associate Teacher
Shauna Forrest

Shauna Forrest

Associate Director of Middle & Prep School Admission
Madeline Franklin

Madeline Franklin

Dyan Freiberg

Dyan Freiberg

Science Teacher
Robyn Gaines

Robyn Gaines

Bursar
Idrissa Gandega

Idrissa Gandega

Physical Education Teacher
Stacey Garsson Schwartz

Stacey Garsson Schwartz

Speech Language Pathologist
Veronique Gautier

Veronique Gautier

French Teacher
Tobias Gebb

Tobias Gebb

Music Teacher
Adam Gerson

Adam Gerson

Director of Technology
Emma Ghalili

Emma Ghalili

Classroom Assistant & Substitute Teacher
Christina Gianino

Christina Gianino

Math and Health Teacher
Laurie  Giddins

Laurie Giddins

Social Work Intern
Peter Gill

Peter Gill

English Teacher
Meghan  Gillespie

Meghan Gillespie

Grade 5 Core Teacher and Grade 6 English Teacher
Jessica Gines

Jessica Gines

Spanish Teacher
Damian Giorlando

Damian Giorlando

Technology Teacher
Alison Giovanni

Alison Giovanni

GS/MS Learning Resource Center Coordinator
Sara Glaberson

Sara Glaberson

Art Teacher
Cary Glaser

Cary Glaser

Bio/Earth Science Teacher
Juliana Gluck

Juliana Gluck

Kindergarten Teacher
Karsten Gogolin

Karsten Gogolin

History Teacher
Dustin Good

Dustin Good

History Teacher
Kerri Gove

Kerri Gove

Math Teacher
Joseph Grande

Joseph Grande

Director of Athletics and Physical Education
Leon Grek

Leon Grek

Latin Teacher
Kai Gross

Kai Gross

Music Teacher
Reina Guerrero

Reina Guerrero

College Counselor
Gerson Guzman-Sena

Gerson Guzman-Sena

Custodian
Chelsea Haber

Chelsea Haber

Grade 2 Teacher
Kary Haddad

Kary Haddad

Middle Music Coordinator and Prep School Music Department Head
Samantha Hageman

Samantha Hageman

MS LRC Specialist
Jay Hassler

Jay Hassler

Music Teacher
Rachel Heine

Rachel Heine

Reading Specialist
Casey Henderson

Casey Henderson

Leave Replacement
Lisa  Hent

Lisa Hent

College Counselor
Sonia Hernandez

Sonia Hernandez

Math Teacher
Geoffrey Hinds

Geoffrey Hinds

Coordinator of Safety and Security
Ron Hodge

Ron Hodge

Security
Matthew Hoek

Matthew Hoek

Math Teacher
Athanassios Hristidis

Athanassios Hristidis

Head of Facilities and Maintenance
Rebecca Hutt

Rebecca Hutt

Psychologist
Alexia Ildefonso

Alexia Ildefonso

History Teacher
Maria Irusta

Maria Irusta

Spanish Teacher
Sue Jakinovich

Sue Jakinovich

Assistant to the Deans/Scheduling
Lisa James

Lisa James

Grade 1 Teacher
Binney Jannetta

Binney Jannetta

History Department Head
Maria Jeffers

Maria Jeffers

Music Teacher
Gaa-eon  Jeon

Gaa-eon Jeon

Costume Designer
Dylan Jodah

Dylan Jodah

Math Teacher
Maiko Jodah

Maiko Jodah

Grade 1 Teacher
Sharice  Jones

Sharice Jones

Social Work Intern
Friline Jourdain

Friline Jourdain

Assistant to the Director, Calendar and Scheduling Coordinator
C. Ryan Joyce

C. Ryan Joyce

Director of Institutional Advancement
Adam Jufer

Adam Jufer

Technical Support Specialist
Mary Ellen Kail

Mary Ellen Kail

Prep School LRC Coordinator
Dionysia Kalogeras

Dionysia Kalogeras

Grade 4 Teacher
Melissa Karter

Melissa Karter

Reading Specialist
Sophie Katzman

Sophie Katzman

SSD Coordinator
Eric Kehs

Eric Kehs

Biology and Earth Science Teacher
Joanna Kelly

Joanna Kelly

Grade 1 Teacher
Noah Kelly

Noah Kelly

Kindergarten Teacher
Elaine Kingman

Elaine Kingman

Assistant to the Head of School

Brandon Kinley

MS Lunch Support & Bus Aide
Evgeniya Kirpicheva

Evgeniya Kirpicheva

Associate Director of Institutional Advancement
Michelle Kleinbaum

Michelle Kleinbaum

6th Grade Dean and History Teacher
Margaret Kraft-Smith

Margaret Kraft-Smith

Pre-Kindergarten Coordinator and Associate Teacher Co-Coordinator
Janet Kraus

Janet Kraus

College Counselor
Rachel Kupferberg Yadgard

Rachel Kupferberg Yadgard

Grammar School Admission Associate
Daniel Laraway

Daniel Laraway

Admission Administrative Assistant
Helen Lau

Helen Lau

Grade 2 Teacher
Barrie Lawrence

Barrie Lawrence

Grade 2 Teacher
Anna Leader

Anna Leader

English Teacher
Jeanne Levin

Jeanne Levin

PE/Swim Coordinator and Teacher, After-School Classes Coordinator
Doretha Levine

Doretha Levine

Grammar School Social Worker and After 3 Social Club Coordinator
Alexis Liesman

Alexis Liesman

History Teacher
Brian Loesch

Brian Loesch

PE/Swim Teacher and GS Camp Coordinator, Grades 3-5
Luke Lourigan

Luke Lourigan

PS Theater Technical Director and Facility Manager
Gustavo Lovato

Gustavo Lovato

World Language Department Head, Spanish Teacher
Lloyd Lower

Lloyd Lower

APES and Earth Science Teacher
Kimberly Lucia

Kimberly Lucia

Accounts Payable
Oswaldo Luciano

Oswaldo Luciano

School Nurse
John MacArthur

John MacArthur

Chess Teacher
Jacqueline Mangual

Jacqueline Mangual

Receptionist
Jose Mangual

Jose Mangual

Security
Susan Mann

Susan Mann

Art Teacher
Jason Maracani

Jason Maracani

Theater Teacher
Margarita Marasigan

Margarita Marasigan

Nurse
Andrew Marcelle

Andrew Marcelle

Middle & Prep School Admission Associate
Martha Margetis

Martha Margetis

PS Learning Specialist
Garrett Markgraf

Garrett Markgraf

Tech Director-Fall Play
Beth Markowitz

Beth Markowitz

Science Teacher
Leah Marks

Leah Marks

Administrative Assistant and Grammar School Communications Coordinator
Shakun Matani

Shakun Matani

Grade 3 Teacher
Christopher McLaughlin

Christopher McLaughlin

MakerTech Coordinator, Science Coordinator and Teacher
Sarah McLean

Sarah McLean

Grammar School Director
Rebecca Mehan

Rebecca Mehan

Yoga and Dance, Theater Teacher
Mari Mitsuhashi-Reilly

Mari Mitsuhashi-Reilly

Japanese Teacher
Sara Moldofsky

Sara Moldofsky

Science Teacher
Michelle Monceau

Michelle Monceau

Spanish Teacher
Rebecca Mondre

Rebecca Mondre

Math Teacher
Laura Morris

Laura Morris

Grade 4 Teacher
Sebastian Muenkwitz

Sebastian Muenkwitz

Guadalupe Muniz

Guadalupe Muniz

Kindergarten Associate Teacher
Tracey Leigh Murray

Tracey Leigh Murray

Psychologist
Henry Mussington

Henry Mussington

Security
Kai Nalipinski

Kai Nalipinski

Science Teacher
Christine Nam

Christine Nam

Reading Specialist
Alicia  Nasser

Alicia Nasser

Classroom and After School Assistant
Christopher Nattrass

Christopher Nattrass

English Teacher
Frances Nemeroff

Frances Nemeroff

English Teacher
Philippe Neubauer

Philippe Neubauer

Classroom Assistant and Permanent Sub
Bari Newman

Bari Newman

Learning Specialist
Cynthia O'Keefe

Cynthia O'Keefe

History Teacher
Ashley Okonma

Ashley Okonma

Grade 4 Teacher
Jonathan Olivera

Jonathan Olivera

STEAM Coordinator
James O'Tool

James O'Tool

Counselor
Jacob Pankow

Jacob Pankow

History Teacher
Alexandra Pauker

Alexandra Pauker

Grade 2 Teacher
Kathy Pearson

Kathy Pearson

Learning Specialist
Brian Pennington

Brian Pennington

English Teacher
Jason Perez

Jason Perez

Classroom Assistant Leave Replacement
Marc Peters

Marc Peters

History Coordinator
Ryan Pettit

Ryan Pettit

PE Teacher
Gretchen Phelps-Nelson

Gretchen Phelps-Nelson

Events Manager
Amarilis Polanco

Amarilis Polanco

Receptionist
Linda Potter

Linda Potter

Learning Specialist
Steffany Poveda-Solorio

Steffany Poveda-Solorio

Communications Coordinator
Coleen Powell Quintyne

Coleen Powell Quintyne

Pre-Kindergarten Teacher

Victoria Pucci

Replacement GS Permanent Substitute
Victor Puccio

Victor Puccio

Dean and English Teacher
Nancy Puleo

Nancy Puleo

Drama Teacher
Louismaille Racine

Louismaille Racine

Security
Annie Ragsdale

Annie Ragsdale

Music Teacher
Kevin Rall

Kevin Rall

7th Grade Dean and Math Teacher
Mieczyslaw Rapa

Mieczyslaw Rapa

Maintenance
Jasmine Rebadavia

Jasmine Rebadavia

Dean and Math Teacher
Jose Reyes

Jose Reyes

Custodian
Emily Rhoda

Emily Rhoda

Kindergarten Coordinator and Teacher
Valerie Rinaldi

Valerie Rinaldi

Math Teacher
Saida Rios

Saida Rios

Administrative Assistant
Fatima Rivera

Fatima Rivera

Receptionist
Renee Rivera

Renee Rivera

PE Teacher
Tyler Robson

Tyler Robson

Math Teacher
Alberto Rodriguez

Alberto Rodriguez

Security
Stephanie Rodriguez

Stephanie Rodriguez

Science Teacher (Earth Science)
Sophia Rohde

Sophia Rohde

Director of Chess Program
Abigail Rojas

Abigail Rojas

Middle School Assistant Director
Carlos Roman

Carlos Roman

Maintenance
Claire Rose

Claire Rose

Science Teacher
Nancy Roth

Nancy Roth

Counselor
Gabriel Rotman

Gabriel Rotman

Middle & Prep School Admission Director
Melanie Royster

Melanie Royster

Technology Teacher
Kelly Ruiter

Kelly Ruiter

Resource Teacher
Donna Russo

Donna Russo

History Teacher
Eileen Ryan-Keane

Eileen Ryan-Keane

Administrative Assistant
Craig Rybicki

Craig Rybicki

PE Administrative Assistant, PE Teacher
Irene Ryjova

Irene Ryjova

PE/Swim Teacher
Zakiya Salik

Zakiya Salik

Counselor
Carrie Salvatore

Carrie Salvatore

Director of Admission and Enrollment Management
Olivia Salzano

Olivia Salzano

Dean
Evelyn Sanchez

Evelyn Sanchez

Grade 1 Coordinator and Teacher
George Sarpola

George Sarpola

Kindergarten Associate Teacher
Katelyn Savage

Katelyn Savage

PE Teacher
Alexandra Savvas

Alexandra Savvas

Grade 2 Teacher
Ann Sayari

Ann Sayari

Grade 5 Core Teacher
Michelle Schackman

Michelle Schackman

Dean and English Teacher
Teresa Scheve

Teresa Scheve

PE/Swim Teacher, GS Sunrise Program Co-Coordinator
Sylvie Schlein

Sylvie Schlein

Grade 3 Teacher
Brian Schott

Brian Schott

Technology Teacher
Lynn Schulte

Lynn Schulte

Middle and Prep School Art Department Head
Arlene Scipio

Arlene Scipio

Grammar School Admission Associate
Julia Scomillio

Julia Scomillio

Pre-Kindergarten Associate Teacher
Amanda Scotto

Amanda Scotto

Art Teacher
Bess Seewald

Bess Seewald

Smita Sehgal

Smita Sehgal

Grade 3 Coordinator and Teacher, GS Sunrise Program Co-Coordinator
Marina Seitz

Marina Seitz

Prep School Counselor
Audrey Shalom-Zelonky

Audrey Shalom-Zelonky

CIRS Teacher
Alexandra Shartle

Alexandra Shartle

Associate Director of Grammar & Middle School Admission
Leah Shleifstein

Leah Shleifstein

Controller
Eli Shoshani

Eli Shoshani

English Teacher
Kristin Shumpert

Kristin Shumpert

Nurse
Chloe Silance

Chloe Silance

Science Teacher - Bio/Earth Science Teacher
Elizabeth Silbert

Elizabeth Silbert

Grammar School Literacy Coordinator
Kaleigh Sinatra

Kaleigh Sinatra

Science Teacher
Henryk Skoczylas

Henryk Skoczylas

Maintenance
Kate Smallberg

Kate Smallberg

Math Coordinator
Rebecca Smallberg

Rebecca Smallberg

Kindergarten Teacher
Wendy Smith

Wendy Smith

Director of Curriculum and Instruction
Joanna Sondheim

Joanna Sondheim

Library Co-Director
David Soson

David Soson

Music Teacher
Courtney St. Prix

Courtney St. Prix

Science Teacher
Jessica Staunton

Jessica Staunton

Assistant to the Prep School Director
Matias Stebbings

Matias Stebbings

Spanish Teacher
Andrew Stole

Andrew Stole

Art Teacher
Caitlin Storcks

Caitlin Storcks

History Teacher
Elizabeth Sulski

Elizabeth Sulski

Database Coordinator
Cheng San Tan

Cheng San Tan

Science Teacher
Ivan Tatis

Ivan Tatis

Admission & Alumni Outreach Officer
Claire Teahan

Claire Teahan

Science Teacher
Alexzandra Tellez

Alexzandra Tellez

Database and Office Manager
Marvin Terban

Marvin Terban

Latin Teacher
Maine Thompson

Maine Thompson

Maintenance
Ethan Timmins-Schiffman

Ethan Timmins-Schiffman

Humanities Teacher
Stefanie Trepper

Stefanie Trepper

Inclusion Counselor
John Tyburczy

John Tyburczy

Custodian
Wendy Urena

Wendy Urena

Spanish Teacher
Nikolas Valley

Nikolas Valley

Science Teacher
Melissa Vanacore

Melissa Vanacore

Administrative Assistant to the Director
Altoveli Velez

Altoveli Velez

Custodian
Nicholas Verga

Nicholas Verga

Science Teacher
David Vitale

David Vitale

Math Teacher
Sharonah Volkowitz

Sharonah Volkowitz

Chief Financial Officer
Brooke Waldman

Brooke Waldman

GS Social Studies Coordinator
Rachel  Waltman

Rachel Waltman

History Teacher
David Warshawski

David Warshawski

English Teacher
Dawn Weiner

Dawn Weiner

Learning Specialist
Evan Weissman

Evan Weissman

PE Teacher
Alana Weitz

Alana Weitz

Technology Integration Specialist
Jeremy White

Jeremy White

Spanish Teacher
Landon Wickham

Landon Wickham

Technology Teacher
Scott Wilson

Scott Wilson

PS Director
Kimberly Witkowich

Kimberly Witkowich

Art Teacher
Nina Wolf

Nina Wolf

Learning Specialist
Christina Wood

Christina Wood

David  Woods

David Woods

Dir., FLIK Dining
Ilya Yashin

Ilya Yashin

Science Teacher
Nora Yawitz

Nora Yawitz

Kindergarten Associate Teacher
Anne Young

Anne Young

Grade 4 Teacher
Josh Yun

Josh Yun

Physics, Science Teacher
Edgar Zambrano

Edgar Zambrano

PE/Swim Teacher
Zoe Ziff

Zoe Ziff

Grade 3 Teacher
Juliette Zysblat

Juliette Zysblat

Math Teacher